Corsair MP600 PRO LPX 2TB PCIe Gen4 x4 NVMe M.2 SSD – PS5* Compatible CSSD-F2000GBMP600PLP
-33%
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Overview :
A PERFECT FIT FOR YOUR PS5*
BOOST YOUR GAME COLLECTION
GAMING MADE FASTER
KEEP THROTTLING AT BAY
MADE TO LAST
GAME WITH CERTAINTY
Specification :
SSD Unformatted Capacity 2TB
SSD Smart Support  Yes
Weight 0.034kg
SSD Interface PCIe Gen 4.0 x4
SSD Max Sequential Read CDM Up to 7,100MB/s
SSD Max Sequential Write CDM Up to 6,800MB/s
Form Factor M.2 2280
Dimensions Client
Application Consumer MP600 PRO LPX M.2 SSD
Quick Start Guide
NAND Technology  3D TLC NAND
Voltage 3.3V, /- 5%
Endurance 1400TBW
TBW 1400
MTBF 1,600,000 Hours
DEVSLP PS4: <3mW
Encryption AES 256-bit Encryption
Storage Temperature -40°C to 85°C
SSD Operating Temperature 0°C to 70°C
SSD Shock  1500 G
Storage Humidity 93% RH (40° C)
Operating Humidity 90% RH (40° C)
Vibration 20Hz~80Hz/1.52mm,
80Hz~2000Hz/20G